hürriyet

4 Ocak 2014 Cumartesi

Hangi kitabı hediye etsem?

Hediye seçmek genelde zor bir iştir. Eskiden insanlar birbirlerine daha çok kitap hediye ederlerdi. Günümüzde teknolojik ürünler daha sık tercih edilir oldu. Ama siz yine de tercihinizi kitaptan yana kullanacaksanız aşağıdaki tavsiyeler işe yarayabilir.
Öncelikle hediye alacağınız kişinin yaş grubu önemlidir. Eğer bir çocuğa kitap hediye edecekseniz unutmamanız gereken şey günümüz çocuklarının görselliğe oldukça önem veriyor olmaları. Dikkat çekici, macera ve komedi içeren kitaplar hediyenizin beğenilmesi için ön  şart. Burada kız ve erkek çocukların farklı beğenileri olduğunu da göz önünde tutmalıyız. Birkaç tavsiye:

  • Küçük Hanım, Stefanie Taschinski, iletişim yayınları 
  • Prensesin El Kitabı, Hilke Rosenboom, iletişim yayınları
  • Dilara Evden Kaçtı, Suzan Geridönmez, iletişim yayınları
  • Rengini Arayan Pudra, Betül Sayın, günışığı yayınları
  • Bugün Adım Kaktüs Benim, Hacer Kılcıoğlu,günışığı yayınları
  • Büyük Tuzak, Aslı Der,güışığı yayınları
  • Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DAHL, Can Yayınları
  • Uçan Sınıf,  Erich Kastner, Can Yayınları
Eğer hediye alacağınız kişi gençlik yıllarında ise bu durumda fantastik, bilimkurgu ve polisiye tercih etmeniz yerinde olacaktır. Tüm dünyayı kasıp kavuran Alacakaranlık ve Açlık Oyunları gibi seriler gençlerin epeyce ilgilerini çekiyor.  Tabi bu kitapları okumuş olma ihtimali de bir hayli yüksek.  Joseph Delaney'in Hayalet serisi bu aralar çok okunuyor. On kitaplık bu serinin ilk kitabını hediye edererek genç arkadaşınıza bir yol açabilirsiniz. Sherlock Holmes'un kitapları da polisiye severler için iyi bir seçenek olabilir. Vampir hikayelerinden sıkılanlar için Hush Hush serisi iyi bir alternatif olabilir.  Dört kitaplık bu serinin de Newyork bestsellerini altüst ettiğini söylemeden geçemeyeceğim. Bu aralar okuduğum Tanrı'nın Unutulan Çocukları' da tam bir gençlik romanı. Aklından Bir Sayı Tut gençlerin elinde çok sık gördüğüm bir kitap. Eğer hediye alacağınız kişi uzun soluklu kitaplardan hoşlanmıyorsa Şahane Hatalar'ı öneririm. Kendi tercihleriniz doğrultusunda sayfa atlayarak okunan bu kitap oldukça ilgi çekici olabilir. 
Hediye alacağınız genç arkadaşınızın okuma seviyesi ve edebiyat zevki üstün ise o zaman klasikler imdadınıza yetişir. Kafka Dönüşüm,  Orwel Hayvanlar Çiftliği, Emile Zola Paris Yıldızı, Stendal Kırmızı ve Siyah ... Sayfalarca uzayabilecek bir derya ...
Türk Romanları'ndan Ayşe Kulin'in Nefes Nefese, Umut, Veda üçlemesi, Oya Baydar'ın Çöplüğün Generali, İhsan Oktay Anar'ın tüm romanları ve tabiki İskender Pala'nın tüm romanları sayılabilecek kitaplardan bazıları.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder